تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

مخاطبان جدید دیگر سیستم کاری ما را نمی پسندند

0

سعید عرب از خوانندگان خوش صدا و با سابقه کشورمان که تاکنون چند آلبوم و قطعات بسیاری را منتشر کرده است چندی پیش در پستی در فضای مجازی به هواداران خود اعلام کرد که می خواهد موسیقی را برای همیشه کنار بگذارد به همین بهانه به سراغ او رفتیم تا جزییات این خبر را از زبان او جویا شویم.

آقای عرب در ابتدا می خواهم از پست خداحافظی خود بگویید؟
من با کسب اجازه از تمام مخاطبانم به آنها گفتم که بعد از انتشار چند کار می خواهم از بازار موسیقی کناره گیری کنم. آنها آنقدر لطف داشتند که با پیام هایشان من را شرمنده کردند.متاسفانه در بازار موسیقی الان کار کردن سخت است چون هیچ درآمدی از آن حاصل نمی شود؛ هر چند که درآمد من از این راه نیست ؛ در این مسیر هر ترکی که می خواهم کار کنم باید حدود 30 میلیون تومان هزینه کنم ، مثلا دنبال شعر خوب هستم به روزبه بمانی مراجعه می کنم 10میلیون تومان باید پرداخت کنم یا می خواهم با تنظیم کننده خوبی مثل مسعود جهانی کارم را انجام دهد نیاز به پرداخت هزینه دیگری دارد و همچنین برای آهنگسازی کار هم مبلغ دیگری را باید پرداخت کنم. این شرایط دشوار موجب شده که به فکر کناره گیری از موسیقی باشم.

حالا کار منتشر هم شد آیا با استقبال روبه رو می شود یا نه! در روند کاری من چه اتفاقی رخ خواهد داد فقط ما زحمت کشیدیم هزینه کردیم مجوز گرفتیم هیچ اتفاقی برای من که حدود 15 ساله کار می کنم رخ نمی دهد.

هوادارانتان چه واکنشی نسبت به این اقدام شما انجام دادند؟
تصمیم گرفتم بعد از انتشار چند قطعه که آماده کرده ام دیگر کار نکنم و از بازارموسیقی خدا حافظی کنم. هوادارانم در فضای مجازی خیلی ابراز همدردی کردند دوست ندارند من از این بازار جدا شوم ولی باید به آن ها بگویم که کار کردن در این فضا خیلی سخت است با مافیایی طرف هستیم که قصد زمین زدن ما را دارند.

پس می توان گفت به خاطر مافیایی که بازار موسیقی را در احاطه خود در آورده می خواهید از این حوزه جدا شوید؟
به طور واضح می توانم بگویم مافیا تهیه کنند گانی هستند که می آیند سالیانه تمام سالن را می گیرند و با مشتریان خود پر می کنند حتی مجانی! این بازار داغی است که به وجود می آید .
با این شرایط واقعا توان کار کردن ندارم علاوه بر این موضوع مشکل دیگر هزینه های سنگین ساخت یک قطعه است که در توان من نیست؛ اگر کار معمولی با هزینه های کم تر هم متقبل شویم مخاطبانمان را از دست خواهیم داد.

به عنوان کسی که چندین سال است که در عرصه موسیقی کار می کند فکر می کنید چقدر این حوزه نسبت به گذشته تغییر کرده است؟

سیستم موسیقی ما عوض و تلفیقی از مداحی شده است، این شرایط موجب تعطیلی خواننده های لس آنجلسی و خوانندگان قدیمی کشور شده است چون آن ها تلاش کردند در همان روند کاری خود پیش بروند؛ الان همه چیز خصوصا مخاطبان ما فرق کرده اند؛ مخاطبان جدید دیگر سیستم کاری ما حتی خوانندگانی که از این راه درآمد کسب می کنند را نمی پذیرند؛ در صورتیکه آن ها خوانندگانی هستند که با سختی زندگی خود را سپری می کنند. امیدوارم مردم آگاه شوند و به خوانندگان قدیمی ما بها دهند .

شعرهای آن ها قافیه و وزن دارد، حداقل اشعار آنها ترانه است. در موسیقی الان اگر نگاه کنید لحن ها عوض شده و هیچکدام از اشعار ربطی به هم ندارد ولی مردم آن را دوست دارند با این وجود ما به عقاید همه احترام می گذاریم،امیدوارم این موسیقی روند خوبی داشته باشد.

اگر از حوزه موسیقی جدا شدید و دیگر دوستان هم تصمیم گرفتند که راه شما را ادامه دهند به نظرتان تکلیف این حوزه چه می شود؟

من اگر نباشم مثل بقیه بزرگانی که قبلا در عرصه موسیقی بودند هیچ اتفاقی برای موسیقی نمی افتد چون موسیقی راه خود را ادامه می دهد، متاسفم برای موسیقی چرا که هیچ سر سامانی ندارد.به خاطر دارم زمانیکه قطعه ای را برای انتشار آماده کرده بودم که مجوز شعر آن هم گرفته شد بود در آن هنگام این کار در سایتی چون رادیو جوان پخش شد بعد ازآن مدتی ممنوع الکار شدم؛ اما جالب است که بدانید الان در روزگاری هستیم که به یک خواننده غیر مجاز زیر زمینی که چند کار خوانده برای پخش آهنگش از ایرانسل مجوز می دهند .

به عنوان کسی که چندین سال است که در این عرصه کار می کنید چه توصیه ای به خوانندگان نوپا دارید؟

به همه آنها می گویم بروید و وقتتان را صرف کاری کنید که آینده داشته باشد ؛چون باتوجه به شرایط کنونی فکر نمی کنم آنها به نتیجه ای برسند.

در صورتی این بچه ها می توانند نتیجه بگیرند که فضایی یا شبکه هایی زیر نظر وزارت ارشاد را ه اندازی شود که آنها بتوانند آهنگ های خود را در معرض دید دنیا بگذارند نه آنکه برای انتشار کار خود از هفت خوان رستم بگذرند؛ اگر این اتفاقات بیافتد روند کاری ما خیلی بهتر می شود ولی متاسفانه این کار را نمی کنند. من خودمم از این داستان دلسرد شدم به خاطر همین می خواهم یک الی دو کار انجام دهم بعد شنوده باشم.

در صحبت هایتان اشاره کردید به قطعات پایانی خود که می خواهید پخش کنید لطفا در خصوص جزییات این کار ها هم کمی توضیح دهید؟
نام این کارها هنوز مشخص نشده است ولی مراحل پایانی خود را سپری می کنند ظرف دو الی سه روز آینده آماده می شوند ؛ تا عید فطر هم یک ترک آن منتشر می شود .آهنگسازی و تنظیم این کارها را خودم انجام داده ام و مهرزاد امیرخوانی هم شعر و ملودی آن را بر عهده داشته است.
کار دیگری هم دارم که با بچه های پازل بند انجام داده ام همچنین قطعه ای هم از علی حسین زاده دارم ؛ بین این کارها قرار است دو تا را برای انتشار انتخاب کنیم.

تصمیم ندارید که کنسرتی هم برای خداحافظی از طرفداران خود بر گزار کنید؟
هیچ تهیه کننده ای برای من اجرا نگذاشته است؛ منی که چند موزیک شاد دارم و این آهنگ ها به خوبی دیده ودر مراسم های مختلف هم پخش شده است.با این وجود هیچ تهیه کننده ای مشتاق نبوده که اجرایی برای من بگذارد قطعا با این حساب اجرا هم نخواهم داشت.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ