تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

«شب موسیقیایی» شبکه 4 با نادر مشایخی و مهیار علیزاده

0

در «شب موسیقی» شب های هنر، امشب «نادر مشایخی» و «مهیار علیزاده» آهنگساز از «موسیقی متعالی» سخن می گویند.

رضا مهدوی مجری کارشناس «شب موسیقی» امشب 23 دی ماه در خصوص «موسیقی متعالی» با نادر مشایخی آهنگساز، رهبر ارکستر و مدرس دانشگاه و مهیار علیزادهآهنگساز به گفتگو می پردازد.
به هر میزان که هدف متعالی تر باشد، خروجی اثر و هنر، ارزشمندتر و ماناتر می شود . بسیاری از اندیشمندان و عارفان اسلامی معتقدند موسیقی می تواند ابزاری برای تعالی روح انسان بشود.
این سوال مطرح است که تعالی بخش بودن موسیقی بیشتر مربوط به شنونده ای است که تهذیب یافته است یا آهنگساز و نوازندهای که موسیقی را از روی خلوص نیت اجرا می کند؟ چه ویژگی در موسیقی وجود دارد که یک ارکستر صدنفری سمفونیک که اثری از آهنگسازی مانند مالر را اجرا می کند می تواند روح را به پرواز دربیاورد و از طرف دیگر نوای یک تکنواز محلی مانند یک دوتار نواز خراسانی نیز به نوعی دیگر روح را به پرواز درمی آورد؟ در حالی که ابزار دست این دو هنرمند بسیارمتفاوت است.
در ادیان نیز تعالی به وسیله موسیقی دیده می شود و آنجا که پروردگار نیز آوای داوود نبی را چنان شورانگیز توصیف می کند که بر همه جانداران مؤثراست و با همه این توصیفات، آیا در مقابل موسیقی تعالیگر، موسیقی انحطاطگر نیز وجود دارد؟
«شب موسیقی» قصد دارد تا امشب در میزبانی از این دو آهنگساز به این سوالات پاسخ دهد.
پخش چهار قطعه موسیقی از میهمانان برنامه، پخش قطعه ای از استاد فضل الله توکل آهنگساز و نوازندهٔ سنتور، آیتم «چهل سالگی» با موضوع چهار مضراب بعد از انقلاب از دیگر بخش های برنامه امشب «شب موسیقی» است.
«شب موسیقی» به تهیه کنندگی حبیب الله ذوالفقاری، یک شنبه شب ها ساعت 23 به صورت زنده، از شبکه چهار سیما پخش می شود.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ