تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

هواداران مجازی به کجا چنین شتابان!

0

 

هم آهنگ – تکنولوژی مبحث گسترده ای دارد ؛ در سالهای گذشته این عنصر نقش کم رنگی را در جامعه ایرانی ایفا می کرد ومردم هنوز شناخت چندانی نسبت به آن نداشتند، با رشد جامعه ایرانی این عنصر هم به مرور رشد کرد به گونه ای که توانست جایگاه ویژه ای در بین مردم جامعه باز کند.
با پیدایش برنامه های مجازی چون تلگرام ،اینستاگرام وواتساپ و… مردم بیشتر از گذشته درگیر فضاهای مجازی شدند.اما چقدر تولید این برنامه ها می تواند موجب رشد وپیشرفت جامعه ایرانی شود.
تاثیر شبکه های مجازی بر زندگی هنرمندان
فضاهای مجازی همچون اینستاگرام ،تلگرام و… با تاثیرات مثبت ومنفی خود حاشیه های بسیاری برزندگی مردم گذاشتند .هنرمندان هم از این قائده مستثنی نبوده اند ؛هنرمندان عرصه های مختلف چون موسیقی ،تئاتر و… تحت تاثیر تبلیغات وکامنت های مثبت ومنفی هوادارانشان قرار گرفتند؛ به گونه ای که اغلب اوقات با فحاشی از سوی هواداران رقبا مواجه می شدند.
خوانندگان حاشیه سازدر فضای مجازی
در تیر ۹۴ محسن چاوشی خواننده مشهور موسیقی پاپ صفحات ، پروفایل های اینستاگرام وفیس بوک خود را حذف کرد تا به این طریق با اینترنت وفضای مجازی خداحافظی کند این واقعه با انتقادات بی حد ومرز هواداران این خواننده به آلبوم «پاروی بی قایق» رخ داد واو را مجبور به این اقدام کرد.
علی عبدالمالکی هم از دیگر خوانندگانی بود که قربانی شایعات فضای مجازی شد. در صفحه شخصی او در یکی از شبکه های اجتماعی از خداحافظی همیشگی وی از بازار موسیقی خبردار شدیم به گونه ای که این پست هوادارانش را با شوک روبه رو کرد .مدیر برنامه این خواننده در توجیح این اتفاق از عده ای که با دادن اطلاعات نادرست درباره مجوز نگرفتن آلبوم این خواننده باعث شدند، به یک باره دست به چنین کاری بزند انتقاد کرد.
در مرداد ۹۴ اخباری درباره اختلاف وجدایی رضا یزدانی از پولاد کیمیایی منتشر شد ،او هم دلیل جدایی خود را اجراهای کنسرت شهرستان دانست .
شایعات فضای مجازی چون اینستاگرام آنقدر ادامه پیدا کرد که همایون شجریان خواننده سنتی کشور را هم مجبور به ارسال ویدئویی برای اثبات سلامتی خود در صفحه اینستاگرامش کرد.
مرحوم مرتضی پاشایی هم از این قائده مستثنی نبود اوهم به نوعی در گیر این شایعات شد به گونه ای که شاهد انتشار خبر مرگش در فضای مجازی بودیم ،در صورتیکه که اوبا بیماری خود همچنان مبارزه می کرد ودر انتظار بهبودی دوباره بود.
دایره شایعات کاربران ایرانی آنقدر گسترش یافت که امینم خواننده رپ خارجی هم درگیر خود کرد.کاربران ایرانی در اقدامی عجیب به صفحه این خواننده حمله کردند وبا کامنت هایشان سوژه رسانه ها شدند.

رسانه ها بی دلیل شلوغ نکنند
اخیرا شایعاتی درباره مرگ عزت الله انتظامی منتشر شد واین موضوع موجب انتقاد شدید مجید انتظامی فرزند استاد «عزت‌الله‌ انتظامی» شد و از رسانه ها درخواست کرد که با انتشار اخبار غیر موثق نگرانی ایجاد نکنند.
همچنین خبر درگذشت احمد پور مخبر بازیگر تلویزیون وسینما در فضای مجازی موجب ابراز تاسف او از خبر فوتش شد ،او اعلام کرد که در سلامت کامل به سر می برد واین خبر شایعه ای بیش نیست.
رضا یزدانی: شایعه سازی ریشه در فرهنگ عمومی جامعه دارد
رضا یزدانی با انتقاد از شایعات پیش آمده در فضای مجازی به هماهنگ گفت: مبحث شایعات از مباحثی است که در همه جای دنیا به وضوح دیده می شود ؛ اما ما در ایران بیشتر شاهد این اتفاق هستیم .به نظر من این شایعه سازی ها از فرهنگ عمومی جامعه نشات می گیرد؛هر چقدر فرهنگ جامعه بالاتر باشد شایعه سازی وهوچی گری کم تر است ، برعکس هر چقدر فرهنگ جامعه پایین تر باشد این مسائل بیشتر دیده می شود؛ پس می توان گفت این دوموضوع ارتباط مستقیمی با هم دارند.
وی افزود: تنها راه رهایی وکم کردن کاستی ها بالا بردن فرهنگ جامعه به طرق مختلف است ،همه دست اندرکاران که درگیر مسائل فرهنگی هستند مثل رادیو ،تلویزیون ،هنرمندان ومردم عامی باید کمک کنند که این اتفاق بیافتد .درست است که فرهنگ سازی زمان بر است ولی بالاخره باید از جایی شروع کرد.

امیر تاجیک : شایعه قضاوت کورکورانه است
در ادامه امیر تاجیک در خصوص شایعات فضای مجازی خصوصا پست های اینستاگرام توضیح داد:به نظر من شایعه قضاوت کور کورانه و نا بحق است ؛واز نظر اسلام جزء گناه کبیره محصوب می شود ومجازات آن از نظر قرآن قصاص است . نباید ندانسته ونشناخته این کار را انجام داد .
وی افزود : کار قشنگی نیست که راجع به یکدیگر قضاوت وبحث کنیم ،همه ما مثل هم هستیم .به کسانی که با شایعات دروغین در فضای مجازی آبروی یک هنرمند را می برند پیشنهاد می کنم کمی قرآن بخوانند.
شایعه حضور محسن چاوشی در کنسرت مهدی یراحی:
در سال ۹۲ خبری منتشر شد که حاکی از حضور محسن چاوشی در کنسرت مهدی یراحی بود بعد از انتشار این خبر کنسرت مهدی یراحی با انبوهی از هواداران محسن چاوشی روبه روشد و این موضوع موجب فروش تمام بلیت های این کنسرت شد . در سال ۹۴ هم این اتفاق مجددا افتاد وباز هم سالن کنسرت با انبوه جمعیت مواجه شد ولی خبری از حضور محسن چاوشی در این کنسرت نبود .با پیگیری های خبرنگار هماهنگ در خصوص اتفاقی که سال گذشته رخ داده است ، مهدی یراحی حاضر به پاسخ گویی درباره این جریان نبود. آیا مهدی یراحی با استفاده از اسم خواننده بزرگی چون محسن چاوشی دوباره خواسته است که سالن کنسرت خود را پر کند این سوالی ست که همچنان بی جواب باقی مانده است!؟

نابرابری طبقاتی در فضای مجازی
بسیاری از کاربران فضاهای مجازی وشبکه های اجتماعی این حق را برای خود قائل هستند تا به راحتی فحاشی کنندو سبب ناراحتی و رنجش هنرمندان شوند. کاربرانی که از سر خشم طبقاتی با توهین وفحاشی درصدد تولید خشمی متقابل درطبقات اجتماعی هستند تا به این طریق علاوه بر ریختن آبروی یک هنرمند خود را توجیح کنند.اما متاسفانه نمی دانند که شبکه های مجازی آینه ای از رفتار انهاست ، آینه ای که نمایانگرحقیقت است
حکایت کاربران مجازی حکایت جامعه ای آشفته است که به دنبال راه نجاتی برای خود هستند وتلاش دارند با برچسب زدن به دیگران خود را نجات دهند وکامنت های فضای مجازی حاکی از وضعیت بحرانی جامعه است ،جامعه ای که نیاز به رسیدگی وتوجه دارد وگرنه عقده های درون خود را آشکار می کند، پس باید برای رام کردن این جامعه راه حلی پیدا کرد تا جامعه با عقده های فراوان به سمت نابودی نرود.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ