تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

هیچ وقت از مسیرم بر نمی گردم /قضاوت ممنوع

0

هم‌آهنگ: شهره سلطانی بازیگر سریال های درخشان روزی روزگاری ، رستوران خانوادگی ، همسایه ها و… چند سالی دربستر بیماری به سر می برد و در عرصه هنر حضور نداشت ؛بعد از بهبودی با تئاتر پینو کیا ورود مجدد خود را به این عرصه اعلام کرد. این هنرمند که تحصیلکرده رشته موسیقی است سال گذشته قرار بود کنسرتی برگزار کند ولی به گفته خودش این اتفاق رخ نداد. در ۳۰ و۳۱ تیرماه خبر کنسرت این بازیگر را شنیدیم به همین سبب گفتگویی با وی داشتیم که در ادامه می خوانید:
بعد از بیماریتان مدتی از عرصه هنر فاصله گرفته بودید چطور شد که دوباره به این عرصه مخصوصا حوزه موسیقی ورود پیدا کردید؟
مدتی بیمار بودم که به خاطر این قضیه نمی توانستم فعالیتی داشته باشم .به محض بهبودی با تئاتر ولنتایم به کارگردانی ملیحه محامدی دوباره وارد عرصه هنر شدم و بلا فاصله نمایش پینو کیا را کارگردانی وبازی کردم ،سپس در نمایش مهمانسرای دو دنیا حضور داشتم وبا این سه نمایش توانستم انرژی از دست رفته ام را دوباره به دست بیاورم .به لحاظ تصویری پیشنهاد چند کار را داشتم ولی قبول نکردم ؛ومتقابلا کارهایی هم که دوست داشتم به من پیشنهاد نمی شد .
با توجه به این شرایط ترجیح دادید در عرصه موسیقی فعالیت کنید؟
پیش از ورود به عرصه بازیگری رشته تحصیلی من موسیقی بود ودرهنرستان موسیقی درس خوانده ام ،همیشه من در عرصه موسیقی فعال بوده ام و در این حیطه هم فعالیت داشتم ؛اما اعتقاد دارم تا چیزی را به سر انجام نرسانم لزومی نمی بینم که درباره آن صحبت کنم ،حتی در صفحه اینستاگرامم هم اعلام نکرده ام. سالهاست که می خواهم کنسرت موسیقی برگزار کنم اما ازدو سال پیش روی این مسئله متمرکز تر شده ام . قصد داشتم پارسال کنسرتی برگزار کنم اما در انتخاب شعرها وقطعاتی که آهنگسازی می شد حساسیت بسیاری داشتم .به طوریکه بارها قطعاتی که آهنگسازی می شد را عوض می کردم .با وسواس این کنسرت را بالاخره توانستم به سر انجام برسانم .
یعنی حساسیت در انتخاب قطعات باعث شد که این کنسرت با تاخیر یک ساله برگزار شود؟
قطعاتی را که انتخاب کردم همه جدید است اگر قرار بود که بازخوانی کنم ،باید یک سال پیش روی صحنه می آمدم؛ تمام اشعار این کنسرت با حساسیت سروده شده است ،من موضوعی انتخاب می کردم وبه شاعر می دادم که درباره آن شعری بسراید ،سپس آهنگ سازی آن را دنبال می کردم . درمیان این آهنگ های تازه دو قطعه نوستالژی هم دارم که قرار است در کنسرتم اجرا کنم.
با توجه به اینکه در رشته موسیقی تحصیل کردید ،چه سبکی را در پیش گرفتید؟
شاگرد مینا افتاده وپرویز مشکاتیان واساطید دیگر هم بودم .در هنرستان موسیقی کار کردم بعدها در دانشگاه سنتور را نزد استاد شناسا ادامه دادم . اسساتیدمن دکتر سریر ،فخردینی ،ریاحی پور ،مرتضی پور بودند، اساتیدبسیار خوبی داشتم ؛تلاش کردم از هر کدام چیزهایی بیا موزم .ساز تخصصی من سنتور است ودر زمان تحصیلم بیشتر روی موسیقی سنتی متمرکز بودم اما به مرور زمان گرایشم عوض شد وبه موسیقی پاپ علاقه مند شدم .
در کنسرتی که قرار است اجرا کنید چه اجرایی را پیش رو دارید؟
دوست دارم کنسرتم تکراری نباشد ولی تصور می کنم این اتفاق بیافتد وناگزیر به تکرار برسم . گروه من همه ازفارغ التحصیلان موسیقی هستند بنابراین تمام اعضای این گروه موسیقی را خوب می شناسند ،همه آنها در ارکستر سمفونیک ساز می زنند وبا گروههای حرفه ای بسیاری همکاری می کنند. ما در واقع تصمیم گرفتیم واز یک جایی شروع کردیم و دور هم جمع شدیم ؛قطعات به تدریج ساخته می شد ،اگر قطعه ای آماده نبود ما آنقدر قطعات را تمرین می کردیم تا قطعه جدید به دست ما برسد. در این کنسرت دو قطعه بی کلام وبقیه قطعات هم باکلام است که همراه با ترانه وملودی اجرا می شود. اکثر ترانه ها از سروده های خودم است ؛اما برخی از قطعات از ترانه سراهایی چون افشین مقدم ،رویا ابراهیمی و…است.
قبل از شما هم بازیگرانی چون هنگام قاضیان به عرصه موسیقی ورود پیدا کرد وبا انتقاد هایی مواجه شد ؛نگران این نیستید که درمورد شما هم این قضیه صدق کند؟

این هنرمندان مانند من در رشته موسیقی تحصیل نکرده اند خودشان تشخیص دادند که از صدای خوبی برخوردارندهستندوتصمیم گرفتند که بیایند وکنسرت برگزار کنند؛ برای آنها آرزوی موفقیت دارم ؛به نظر من هر کسی که توانایی دارد بیاید واین کار را انجام دهد . خوشبختانه تا کنون جامعه موسیقی از من دفاع کردند؛ بچه های موسیقی در پیج های خود پست گذاشتند.رشته من موسیقی بوده ،به عنوان نوازنده بارها روی صحنه آمده ام وکنسرت دادم .شاید دیگران در این باره اطلاع ندارند.به هرحال از من انتظار داشتند حتی اساطیددانشگاهی که در آن تحصیل می کردم هم در سالهای اخیر من را تشویق کردند که چرا کنسرتی برگزار نمی کنی با وجود اینکه می دانستند من قبلا هم گروهی داشتم؛ به دلیل تلنگر این عزیزان تصمیم گرفتم که جدی تر به این قضیه نگاه کنم یه زره غیرتی هم شدم ،گفتم الان عرصه موسیقی برای بانوان نسبت به گذشته تغییر کرده است ،چرا وارد این عرصه نشوم. من هیچ وقت از انتقادهای دیگران ناراحت نمی شوم واز مسیرم بر نمی گردم؛این جمله در یکی از ترانه های من ذکر شده است.

آیا قصد دارید در عرصه موسیقی به طور مداوم فعالیت کنید؟
این روزها متمرکز تر هستم ،چون بازیگری فضا وفرصت کم تری به من می داد و آنقدر درگیرم کرده بود که حتی نمی توانستم در خانه سازم را تمرین کنم. الان قصد دارم در عرصه موسیقی به طور مداوم فعال شوم.در حقیقت این کنسرت شروعی برای کنسرت های آینده من است.
همانطور که می دانید بانوان در عرصه موسیقی محدودتر از آقایان هستند ،با توجه به این موضوع تصور نمی کنید که ورود به این عرصه کمی ریسک بود؟
همیشه محدودیت وجود دارد ،همانطور که در دنیای کارگردانی وبازیگری هم بانوان با محدویت هایی مواجه هستند ، بارها شده متنی را به عنوان کارگردان خواستم روی صحنه ببرم ولی مورد تایید قرار نگرفته است ومتون دیگر را تقسیم کردم که بالاخره بتوانم کار دیگر را روی صحنه ببرم. حالا به عنوان خواننده هم با محدویت هایی مواجه هستم که باید در آن چهار چوب کار کنم ؛محدودیت برای خانم ها خیلی وجود دارد ،بدترین انتقاد من به این ماجرا این هست که زمانیکه می خواهم کنسرت موسیقی برگزار کنم باید برای اجاره تالار وحدت مانند آقایان مبلغ کامل را پرداخت کنم ؛ولی تمام امکانات به من داده نمی شود؛ حق ندارم صحنه را تکان دهم ،نورپردازی خاصی ندارم و…این وحشتناک است چرا باید اینگونه باشد .سپس باید ساعت ۱۵ کنسرتم را برگزار کنم ساعتی که همه درگیر کار هستند ووقتی برای دیدن کنسرت ندارند.این تبعیض ها همیشه وجود داشته است ولی من یاد گرفته ام در اندازه ای که به من امکانات می دهند تلاش کنم بهترین باشم .نباید با این شرایط ضعیف شوم.به حرحال من از نوجوانی درعرصه بازیگری وموسیقی کار کردم وفولاد آب دیده شدم وریسکم می کنم.

سوال پایانی اینکه ورود بازیگران خانم به عرصه خوانندگی موجب نارضایتی وانتقاد برخی از بانوان خواننده شده است نظرتان در این مورد چیست؟
من در تئاتر این معضل را داشتم زمکانیکه کسی خارج از فضای تئاتر به این حوزه ورد پیدا می کرد ،می گفتم چرا این فرد بدون دانش وسواد به یکباره وبه خاطر جو تصمیم می گیرد که بازیگر شود .هنوز هم سر این حرفم هستم ولی خوب جامعه تئاتر این قضیه را پذیرفتند .ولی در حیطه موسیقی همیشه معتقد بودم وهستم کسی بدون تخصص نمی تواند به این عرصه ورود پیدا کند ؛برای اینکه اگر الفبای موسیقی را ندانید ؛نمی توانید موزیسین خوبی باشید .
در جایی مصاحبه یکی از بانوان خواننده را خواندم که انتقاد کرده بودند که من چرا به عرصه موسیقی وارد شده ام اما به این هنرمند اعلام می کنم که من از ابتدا با موسیقی آشنا بودم وحتی در این حیطه تحصیل کرده ام وحتی با اساتید بزرگ این عرصه کار کرده ام ؛تئوری موسیقی ،هارمونی و…می دانم .۴ سال در هنرستان ودانشگاه در این حیطه آموزش های لازم را فراگرفته ام .تصمیم گیرنده مخاطب است .اشکال ندارد نسل جوان با موسیقی پاپ آشنا شوند .بیایید اول موسیقی من را گوش کنید بعد در این باره قضاوتی داشته باشیم.

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ