تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

مهمترین منبع آموزشی موسیقی دنیا در ایران منتشر می شود

0

کتاب آموزشی«سلفژ،تئوری موسیقی،تربیت شنوایی،ریتم و دیکته» نوشته پرفسور «مارتاآ.گتزو» که یکی از مهمترین منابع آموزشی موسیقی در دنیاست برای اولین بار با ترجمه سینا جعفری کیا مدرس موسیقی در ایران منتشر و رونمایی می شود.

 

سینا جعفری کیا مدرس هنرستان موسیقی و مترجم درباره کتاب آموزشی«سلفژ،تئوری موسیقی،تربیت شنوایی،ریتم و دیکته» گفت: این کتاب نوشته پرفسور «مارتاآ.گتزو» یکی از مهمترین منابع آموزشی موسیقی است که در حال حاضر در بسیاری از کنسرواتوارها و دانشگاههای معتبر موسیقی دنیا آموزش داشته می شود . در این کتاب پایه ای ترین مباحث به صورت دقیق از سطح مقدماتی تا پیشرفته به هنرجو آموزش داده می شود و به نوعی تمام مصالح لازم برای رسیدن به سطحی حرفه ای با تکنیک بالا را در خودش جای داده است.

وی ادامه داد: از آنجایی که کتاب یک روند صفر تا صدی را در خودش دارد مناسب تدریس در سطوح مختلف به شمار می آید. این کتاب اولین کتاب سلفژ-تئوری است که به زبان فارسی منتشر خواهد شد و  تمام سیستمهای موسیقی از جمله تنال،کروماتیک ، مدال ،آتنال، سریال و آلئاتوریک و … را به طور کامل توضیح داده است.

این مدرس دانشگاه بیان داشت: درک حرفه ای یک اثر موسیقی به مقدار مهارت یک نوازنده در خط مشی های موسیقی یعنی سلفژ، دیکته ، هارمونی، ارکستراسیون و تاریخ موسیقی بستگی دارد اگرچه هر یک از این زمینه ها یک تخصص خاص هستند اما تئوری، سلفژ و دیکته مهترین و پایه ای ترین مباحث موسیقی از لحاظ آموزش به حساب می آیند .امروزه فرایند تعلیم موسیقی بسیار پیچیده تر و حتی سخت تر از گذشته شده و طبیعی است هنرجویان امروزی درمواجه با سبکهای متنوع و روشهای موسیقی معاصر نظیر آتنالیته ،سریالیسم و دیگر روش های آهنگسازی از معلم بپرسند چگونه می توان این موسیقی را درک کرد؟ بنابراین هدف این کتاب ایجاد یک شالوده کامل برای درک ، شنیدن و اجرای موسیقی است که از تنال شروع می شود و قدم به قدم به سمت کروماتیک، مدال و آتنال و از ساده به پیچیده پیش می رود. توانایی های چندگانه دانش آموزان ابتدا از طریق یادگیری موضوعات تئوریک و بعد تربیت شنوایی و تمرینات شکل می گیرد و در سلفژ بسط و گسترش می یابد و در نهایت این مهارتها با دیکته تقویت می شوند.

جعفری کیا با اشاره به اینکه  روش آموزشی این کتاب به طور گسترده در کلاسهای درسی کشورهای مختلف آزمایش شده ، افزود:بر اساس این آزمایشات

نوآموزان از ابتدا گرایشات موسیقایشان را از طریق یک فرایند خوب سازماندهی شده، توسعه می دهند که در نتیجه آن به مفاهیم و تکنیک های سنتی تسلط پیدا می کنند و از دگرگونی همین تکنیک‌ها در موسیقی معاصر ،درک درستی به دست می آورند در واقع این کتاب تحلیل جامعی از هر دو تئوری موسیقی سنتی و معاصر ارائه می دهد که دارای پیشینه ای گستره و متنوع هستند.

مترجم کتاب آموزشی«سلفژ،تئوری موسیقی،تربیت شنوایی،ریتم و دیکته»با بیان اینکه چاپ اول کتاب به سال 1985 در آمریکا برمی گردد، اظهار داشت:این کتاب دارای سفرهای موفقیت آمیزی به نقاط جهان بوده و درکلاس دانشگاهها و کنسرواتورهای مختلف مورد استفاده و آزمایش قرار گرفته و با توجه به نیازهای روز جامعه موسیقی نیز در چاپ های مختلف مورد بازبینی قرار گرفته به طوری که نسخه فارسی آن نیز ترجمه آخرین ویرایش یعنی ویرایش سوم است که با تجدید نظر کلی به چاپ رسیده است .به نظر من یکی از مهمترین ویژگیهای آخرین ویرایش کتاب اضافه شدن دو لوح فشرده است که در آن تمام دیکته های کتاب همراه با توضیح و اجرا توسط سازهای مختلف گنجانده شده است .

جعفری کیا درباره دیگر ویژگیهای این کتاب نیز گفت: به عقیده من مهمترین ویژگی که این کتاب را از دیگر کتب سلفژ و تئوری جدا می کند آموزش مباحث تئوریکال کاملا عملی و پراتیک است یعنی دانش هنرجو به کاغذ و قلم محدود نمی شود و به شکلی عملی هم قادر به ارائه خواهد بود.

وی ادامه داد: تا قبل از به چاپ رسیدن این کتاب یک خلاء در نظام آموزشی موسیقی کشورمان مشهود و قابل لمس بوده و بنده با سابقه آموزش همین دروس که در هنرستانها و دانشگاههای موسیقی داشتم به این نتیجه رسیدم که این متد می تواند بسیاری از ضعف ها و کمبودهای آموزشی در زمینه سلفژ،تربیت شنوایی و دیکته را رفع کند.

این مدرس و مترجم در خاتمه در خصوص مراسم رونمایی از این کتاب خاطر نشان کرد: این کتاب که از طریق انتشارات بیتا منتشر خواهد شد پنج شنبه 26 مهرماه ساعت 17 با سخنرانی استادانی چون اسماعیل تهرانی ، کامبیز روشن روان ، وارطان ساهاکیان و کارن کیهانی در آموزشگاه موسیقی پارس واقع در ساختمان شماره 2 مجتمع تجاری پالادیوم طبقه ششم برگزار خواهد شد. همچنین در این مراسم کتاب با تخفیف ویژه در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ