تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

نغمه سرایی شرکت کنندگان در بخش آواز

0

در سیزدهمین روز جشنواره ملی موسیقی جوان شرکت کنندگان در بخش آواز در تالار رودکی نغمه سرایی کردند.

 

به گزارش روابط عمومی دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، روز جمعه 9 شهریور ماه شرکت کنندگان در بخش آواز در تالار رودکی به روی صحنه رفتند تا در مقابل هیأت داورانی متشکل از حمیدرضا نوربخش، هنگامه اخوان، علی اصغر شاه زیدی و مظفر شفیعی تکنیک های آوازی شان را ارائه دهند.

 

برساس این گزارش، جشنواره در بخش آوازی کار خود را با حضور 5 شرکت کننده در رده سنی “الف” شروع کرد و محسن حاتم پور قجزی، مجتبی حیدرپور، امیرحسین خانلقی، پارسا خائف، علی سبحانی به نوبت نغمه های خود را سر دادند.

 

در این روز از جشنواره همچون سایر بخش ها داوران با حساسیت و دقت نظر ویژه ای نظرات خود را عنوان می کردند و برای هر هنرجو در حدود 15 دقیقه يا حتی در مواردی بيش از این زمان را صرف می کردند تا با کاهش استرس شرکت کنندگان تنش هایی را که در اثر استرس و اضطراب صحنه به حنجره شرکت کنندگان تحمیل می شد را کاهش دهند و در نتیجه هنرجویان با آسودگی خیال و ذهن آرامتری به اجرای برنامه بپردازند.

 

جشنواره موسیقی جوان در بخش آوازی در رده سنی “ب” کار خود را با شش شرکت کننده ادامه داد و محمد مجتبی حسام محمودی نژاد، سجاد حسین زاده، مهدی صفی لو، محمد طارمی، پوریا علیزاده نمین، امیرحسین فلاح دقایقی در صحنه  رودکی آواز خوانی کردند.

 

پس از استراحتی کوتاه داوران و شرکت کنندگان مجددا در تالار رودکی حاضر شدند.

 

در بخش پایانی آواز شرکت کنندگان در رده سنی “ج” به اجرای برنامه پرداختند. حمید پایدار، احسان تحویلداری، عماد توکلی، سید محمدحسین رضا زاده، حامد رنجبر، رضا شکری، محمدجواد طالبی نجف آبادی، پوریا عابدینی، محمدکوزه گر به ترتیب آثار خود را اجرا کردند.

 

گفتنی است آیین اختتامیه جشنواره ملی موسیقی جوان در بخش های موسیقی دستگاهی ایران و کلاسیک شامگاه  یکشنبه هجدهم شهریورماه از ساعت ۲۰ در تالار وحدت برگزار خواهد شد.

 

آواز بسیار سخت است و هر کسی نمی تواند در آن موفق شود

هنگامه اخوان از اعضای هیئت داوران بخش آواز دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در خصوص کیفیت اجرا ها گفت: آواز بسیار سخت است و هر کسی نمی تواند در آن موفق شود. برخی از شرکت کنندگان صدا های فوق العاده ای داشتند اما بلد نبودند به خوبی از آن استفاده کنند. در مجموع از نظر من همگی عالی بودند، اما باید از آن ها حمایت شود و این حمایت باید هم مالی و هم آموزشی باشد.

همچنین وی درباره جشنواره موسيقی جوان بیان کرد: جشنواره بسیار خوب است، بهتر می شود اگر از برگزیدگان حمایت شود و آن ها پس از جشنواره رها نشوند. ما باید از نظر آموزشی حمایت شان کنیم و دولت نیز از نظر مالی حمایت شان کند تا در مسیر پيشرفت باقی بمانند.

برخی استعداد داشتند و در آينده می توان به آن ها اميدوار بود

علی اصغر شاه­زیدی درباره اجرا های این روز گفت: می توان گفت به طور نسبی اجرا های خوبی را شاهد بودیم. برخی استعداد داشتند و در آينده می توان به آن ها اميدوار بود. فکر می کنم امسال مقداری از سال گذشته بهتر بود. هر چه از روی جشنواره می گذرد، شرکت کنندگان تجربه بیشتری کسب می کنند و باعث به بار نشستن زحمات جشنواره می شوند. نباید برگزيدگان پس از جشنواره رها شوند، باید حمایت شوند و بتوانند در عرصه حضور پیدا کنند. هیچ رشته موسیقی سخت تر از آواز نیست، چرا که پارامتر های مختلفی باید در آن رعایت شود.
وی نقش نهاد جشنواره را چنین دانست: نقش جشنواره بسیار عالی و قابل احترام است. به طور کلی همه چیز خوب بود. تیم جشنواره همگی کوشا هستند و می خواهند اتفاق خوبی رقم بخورد.

با دیدن اجرا های امروز غافل گیر شدم

مظفر شفیعی در خصوص کیفیت اجرا ها گفت: گروه سنی الف و ج در سطح خوبی قرار داشتند. در مجموع از حد انتظار مان بالاتر بودند. در قسمت مقدماتی ناامید بودم، اما با دیدن اجرا های امروز غافل گیر شدم. نمی دانم چرا گروه سنی ب آن طور که باید نبودند. اجرا های امسال نسبت به سال گذشته بسیار بهتر بود. برنده ها تاثير خوبی برای شرکت کردن در این جشنواره هستند.

وی درخصوص دبیر جشنواره اشاره کرد: نقش دبیر خانه و دبير جشنواره عالی است. یکی از حسن های جشنواره موسیقی جوان حضور دکتر اسعدی است. در مجموع تمام اعضای برگزاری جشنواره عالی هستند و در حال حاضر این جشنواره یکی از بهترین جشنواره ها است، امیدواریم همین طور دلگرم به فعالیتش ادامه دهد.

 

برای برگزيدگان سال های قبل اتفاق های خوبی افتاد

حمیدرضا نوربخش از اعضای هیأت داروان بخش آواز و مدیرعامل خانه موسیقی درخصوص اجراهای این روز چنین گفت: امسال اجرا های خوبی داشتیم. گروه الف و ج سطح خوبی داشتند، اما گروه سنی ب متوسط بود. در مجموع می توان گفت اميدوار کننده بود. جشنواره هر سال روند بهتری را طی می کند و انگیزه بیشتری به شرکت کنندگان می دهد. برای برگزيدگان سال های قبل اتفاق های خوبی افتاد و همین هم برای دیگران تشویق کننده بود. صدا های خوبی داشتند و ردیف ها را آموخته بودند. به طور عمده بیشتر از توانایی و صدا، دانش ردیف مطرح بود و همین باعث شد کسانی که تسلط نداشتند امتیاز کسب نکنند. بيشتر شرکت کنندگان از شهرستان بودند و داشتن این حد دانش موسیقیایی باعث خرسندی است.

وی به نقش دبیرخانه جشنواره ملی موسیقی جوان اشاره کرد و گفت: نقش دبيرخانه خیلی خوب بود. ارتباطی که در مدت زمان طولانی به طور مستمر با بچه ها وجود دارد و پیگیری که انجام می شود، نشان از نقش موثر و فعال دبيرخانه دارد. این به یک مقطع محدود نمی شود و هر سال بهتر می شود.

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ