تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

«سوگ و سوز» در احیا منتشر می‌شود

0

هم‌آهنگ- سارا(سمیه)صادقی: مجموعه «سوگ و سوز» به مناسبت ایام سوگواری شهادت مولای متقیان منتشر می شود
مسلم رسولی با گردآوری نغمه های سوگ مربوط به نواحی مختلف ایران و تدوین و اتصال آنها به یکدیگر قطعه سوگ را تهیه و تولید کرده است.
مسلم رسولی این قطعه را بر اساس نغمه‌های محلی ساخته است، اما همراهی سازها و افکت‌های دیجیتالی وی باعث شده تا علاوه بر اصالت، آوازها به شیوه‌ای مدرن شنیده شود. قطعه «سوز» نیز از آوازهای حزین بومی تشکیل‌شده که وجه سوگواری آن کمتر از قطعه سوگ است اما گفته می‌شود توالی نغمه‌ها به‌قدری به‌ جا و دقیق انجام‌شده که شنونده را تا آخر قطعه با خود می‌کشاند.
سوگ و سوز، دو تجربه بسیار ارزشمند است که تلاش های مسلم رسولی باعث به وجود آمدن آن شده است و شنونده شاهد نوعی از موسیقی سوگواری است که به‌هیچ‌وجه از آن دل‌زده نمی‌شود و به بازآفرینی نوعی از موسیقی می‌پردازد که ریشه‌ای کهن دارد اما میان هیاهویی که امروزه به‌ عنوان موسیقی سوگ می‌شناسیم، گم‌ شده است.
همزمان با ایام سوگواری شهادت مولای متقیان مجموعه «سوگ و سوز» منتشر می شود.
در معرفی این قطعات آمده است: موسیقی از دیرباز نه در ایران و دین اسلام که در دیگر نقاط دنیا و دیگر ادیان نیز جزء جدانشدنی آیین سوگواری بوده است و در هر جغرافیایی، نوای حزن‌انگیز موسیقی با احساسات آن قوم همراه می‌شده تا بیان شفاف از عمق آن اتفاق به وجود آید. در ایران نیز از قدیم موسیقی همراه با عزاداری بوده که نمونه بارز آن تعزیه است. ایران به دلیل وسعت و تعدد قومیت‌ها و گوناگونی گویش‌ها و زبان‌ها ملودی‌ها و آوازهای بکری در این زمینه وجود دارد.

‌منبع:اختصاصی هم‌آهنگ

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

دیدگاه‌ها غیرفعال میباشند.

کانال تلگرام هم‌آهنگ