تلگرام
اینستاگرام
آپارات
آپارات
فیسبوک
توییتر
گوگل پلاس

«صلح» نیز باید مانند «جنگ» در اذهان شکل بگیرد

0

نشست رسانه ای سمفونی نور «سیمرغ صلح» روز سه شنبه ۲۱ شهریور در برج آزادی برگزار شد.

به گزارش هم‌آهنگ، نشست رسانه ای سمفونی نور (ویدیو مپینگ) «سیمرغ صلح» روز سه شنبه ۲۱ شهریور با حضور با حضور دکتر شیدا مهنام مدیر گروه علوم اجتماعی و انسانی کمیسیون ملی یونسکو، نعمت اله پایان رئیس مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی، امیررضا سالاری تهیه کننده و کارگردان و همکاران پروژه سی مرغ صلح و همچنین نمایندگان رسانه ها در برج آزادی برگزار شد.

امیررضا سالاری تهیه کننده و کارگردان «سیمرغ صلح» درباره این پروژه گفت : ویدیو مپینگ «سیمرغ صلح» بعد از پروژه «جان نخست» دومین پروژه ای است که ما تصمیم داریم آن را در مجموعه برج آزادی تهران برگزار کنیم. درباره محتوای برنامه هم باید بگویم که ما بر اساس شعار جهانی یونسکو «همان گونه که جنگ در ذهن بشر شکل می گیرد، صلح هم باید در اذهان مردم شکل بگیرد» کار را شروع کردیم و سعی کرده ایم از خودمان حرف نزنیم و تمام حرف هایمان نقل قول از بزرگان صلح دنیا نظیر گاندی، ماندلا، سعدی، حافظ، کوروش است. در این پروژه از موتیف ها و تصاویری استفاده کرده ایم که مردم دنیا بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند و جزئی از فرهنگ خود بدانند.

 

موضوع اصلی این پروژه صلح است که باید روی آن تاکید زیادی کنیم. در هنرهای جدید رساندن معنا و مفهوم پیام به مخاطب بسیار حائز اهمیت است و ما می خواهیم به وسیله ویدیو مپینگ جنبش صلح راه بندازیم.و تمام تلاش خود را کرده ایم که با استفاده از تاریخ و ادبیات و ادیان الهی و در یک کلام غیر مستقیم به موضوع صلح برسیم
سالاری در ادامه افزود: این پروژه یکی از بزرگترین پروژه های ویدیو مپینگ ایران است و ارتباط مستقیمی با معماری برج آزادی دارد. ما در این پروژه سعی می کنیم تا تصاویر ارایه شده کلاژی از همه دنیا باشد.
طبق مذاکراتی که با چند مجموعه بین المللی انجام داده ایم این اجرا بعد از ضبط و تصویربرداری همزمان با برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل به دست نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در این نهاد می رسد و در آنجا به نمایش گذاشته می شود. و همچنین صحبت کرده ایم که در صورت امکان این سمفونی در دیوار سازمان ملل نیز به تصویر کشیده شود و همچنین پروژه سیمرغ صلح علاوه بر اجرا در برج آزادی تهران در ساختمان های نمادین کشورهای مختلف نیز اجرا شود. این در حالی است که منوچهر انور برای اولین بار در ایران روی پروژه گفتار انگلیسی داشته است.

 

نعمت اله پایان مدیر مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی گفت: این روزها مجموعه برج آزادی تهران میزبان هنرمندان شرکت کننده در پروژه «سیمرغ صلح» است . این پروژه با کمک تمامی همکارانم در برج آزادی، موسسه دیسان و مدیریت بنیاد فرهنگی هنری رودکی تمام تلاش خود را کرده تا اجرای متفاوتی داشته باشد. ایران و ایرانی همیشه صلح طالب بوده و هست. ما با این اجرا می خواهیم پیام صلح خود را به تمام دنیا برسانیم.
پایان در ادامه افزود: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته از این پس مجموعه برج آزادی حامی هنرهای جدید خواهد بود و ما از همین جا اعلام می کنیم که آماده هر گونه همکاری با هنرمندانی هستیم که در این عرصه فعالیت می کنند. مطمئن باشید درهای برج آزادی برای توسعه هنرهای جدید باز است و ما از پروژه هایی که دارای ویژگی هایی چون پروژه «سیمرغ صلح» باشند حمایت خواهیم کرد.

 

شیدا مهنام مدیر گروه علوم اجتماعی و انسانی کمیسیون ملی یونسکو در این نشست خبری با بیان اهمیت حضور رسانه ها گفت: اگر رسانه ها نباشند تلاش های ما دیده نمی شود.
من به نمایندگی از طرف دکتر نصیری، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران و خانم لاروش رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در ایران این جا حضور دارم.
همکاری با آقای سالاری بسیار با ارزش است و ما به این دلیل آن را حمایت کردیم. این پروژه با تکیه به تاریخ کهن و تمدن ایران اسلامی و با استفاده از اشعار شاعرانی نظیر مولانا، حافظ، فردوسی وکوروش انجام می شود و نشان می دهد صلح، مفهوم مرتبط به یک آیین و دین و مذهب نیست. ما برای اجرای این برنامه همه اماکن هنری ایران را بررسی کردیم و برج آزادی را به دلیل موقعیت و فضا مناسبت انتخاب کردیم.

 

لازم به ذکر است که این برنامه به همت «موسسه دی سان»، به تهیه کنندگی و کارگردانی «امیر رضا سالاری» و با مشارکت «کمیسیون یونسکو» و «بنیاد فرهنگی هنری رودکی» برگزار می شود.

پروژه ویدئو مپینگ سی مرغ صلح از 25 الی 29 شهریور هر شب از ساعت 21:30 تا 23:30 همزمان با هفته جهانی صلح و با صدای ماندگار «منوچهر انور» در برج آزادی اجرا می شود.

در ادامه عکس های مجید نیک نفس را ببینید:

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

کانال تلگرام هم‌آهنگ